Спеціалізована школа №210 м. Київ
з поглибленим вивченням російської мови з першого класу
Картинка

5 клас (Зарубіжна література)

Рекомендовані твори для 5-го класу з зарубіжної літературиСамуил Маршак "Двенадцать месяцев" (Рус)

    ДВЕНАДЦАТЬ МЕСЯЦЕВ

Драматическая сказка

    ДЕЙСТВУЮЩИЕ ЛИЦА

Старуха-мачеха. Дочка. Падчерица. Королева, девочка лет четырнадцати. Гофмейстерина, высокая, тощая старая дама. Учитель Королевы, про­фессор арифметики и чисто­писания. Канцлер. Начальник королевской стражи. Офицер королевской стражи. Королевский прокурор. Посол Западной державы. Посол Восточной дер­жавы. Главный садовник. Садовники. Старый Солдат. Молодой Солдат. Волк. Лисица. Старый Ворон. Заяц. Первая Белка. Вторая Белка. Медведь. Двенадцать месяцев. Первый Глашатай. Второй Глашатай. Придворные. Пажи.
Самуїл Маршак "Дванадцять місяців"

Самуїл Маршак, відомий російський письменник, написав багато віршів і казок для дітей. Його перу належить обробка казки видатної чеської письменниці Божени Нємцової «Дванадцять місяців». У цьому творі, як і в будь-якій казці, ведуть боротьбу добро і зло. Втіленням добра є образ пасербиці, зла - образи мачухи та її рідної дочки.
Пасербиця - мила, лагідна дівчинка, якій погано живеться, бо мачуха та її дочка змушують її тяжко працювати.
Дівчина підкоряється наказам, навіть коли вони змушують йти до лісу взимку за пролісками. Завдання це виконати неможливо, бо взимку квіти не ростуть. Та жадібним мачусі з дочкою заманулося мати великий кошик золота.
Пасербиця, розуміючи безглуздість завдання, змушена йти. У лісі вона зустрічає 12 місяців, які бачать, що дівчина лагідна, добра, ввічлива, і вирішують їй допомогти.
Так, за допомогою місяців пасербиця виконує завдання, повертається додому. А злу мачуху та її рідну дочку пізніше було перетворено на собак.
Отже, і в цій казці добро перемагає зло.Ганс Крістіан Андерсен "Снігова королева" (Укр)

ОПОВІДАННЯ ПЕРШЕ,
В ЯКОМУ ЙДЕ МОВА ПРО ДЗЕРКАЛО ТА СКАЛКИ


Ну так, починаємо! Коли ми дійдемо до кінця цієї історії,- ми знатимемо більше, ніж зараз.

Так ось, жив один лютий чорт. Він був дуже лютий, він був сам сатана! Якось він був у дуже хорошому настрої, тому що зробив собі дивне дзеркало. Це дзеркало мало незвичайну властивість - все хороше і прекрасне зменшувалося в ньому до неможливого, а все негідне і погане виступало чіткіше і здавалося ще гіршим.
Братья Гримм "Госпожа метелица " (Рус)

У одной вдовы было две дочери: родная дочка и падчерица. Родная дочка была ленивая да привередливая, а падчерица - хорошая и прилежная. Но мачеха её не любила и заставляла делать всю тяжёлую работу. Бедняжка целыми днями сидела на улице у колодца и пряла. Она так много пряла, что все пальцы у неё были исколоты до крови.

 
Брати Грімм "Пані Метелиця" (Укр)

Жила на світі одна вдова, і мала вона дві доньки. Одна з них, падчірка, була гарна й роботяща, а друга, рідна, гидка й лінива. Та вдова любила куди більше рідну доньку, хоч та була гидка й лінива. Падчірка мусила виконувати всю хатню роботу, була попелюшкою в домі. Бідна дівчина щодня сиділа на шляху біля криниці й пряла доти, поки їй нитка прорізала пальці до крові.